MINISTARSTVO UNUTARNJIH POSLOVA

047/664-819

POLICIJA U ZAJEDNICI- Kontakt policajac

Ivan Obajdin

Što je policija u zajednici?

Policija u zajednici je policijsko djelovanje koncipirano kao javni servis građana. To je nova filozofija policijskog djelovanja koja se temelji na suradničkom odnosu policije i građana u rješavanju aktualnih problema u lokalnoj zajednici. Takav koncept predviđa svakodnevni kontakt policijskih službenika i građana, njihovo međusobno poznavanje i uspostavu povjerenja. Građani i učenici kroz ovaj model dobivaju svog  kontakt  policajca  koji je izravna veza građana, učenika, i policije, građani, učenici i druge društvene institucije te različitih skupina građana kako bi se što lakše uočavali problemi u zajednici i suradnički ih rješavali.

Policija u zajednici    polazi od ideje kako su oni koji žive na nekom području odgovorni za kvalitetu života na tom području i mogu pridonijeti poboljšanju kvalitete.

Strategija i oblici suradnje policije i škole u zajednici.

CILJ: razlikovanje i povezivanje osobne i zajedničke vizije,osobnih i zajedničkih potreba i interesa, pretvaranje tih potreba u konkretne akcije i inicijative, prepoznavanje ključnih oblika nasilja u školi, obitelji i susjedstvu, razvijanje svijesti o nasilju,nasilništvu i zlostavljanju kao i akcijsko planiranje rješavanja raznih problema.

Kod bilo kakvih oblika nasilja učenici se bez ustručavanja i straha mogu obratiti svom kontakt policajcu.

Za napomenuti je da na području Policijske postaje Slunj, već 4. godine djeluje Policija u Zajednici -kontakt policajac.

Zajedničkom suradnjom unatrag djelovanja ostvareno je niz projekata i programa kao što su:

-siguran odvoz i dovoz djece u O.Š.

-video nadzor u O.Š.

-rasvjeta oko O.Š.

-postavljanje usporivača prometa (ležeći policajci) u blizini škola i  dječjeg vrtića, kao i niz drugih aktivnosti.